CADILLAC

 

Cadillac

Cadillac logoSynonymum pro luxus a okázalost, které znají zbohatlíci a mafiáni stejně jako státníci po celém světě. Když automobilka Cadillac roku 1902 vznikla, jmenovala se Henry Ford Company. Impulzivní mladý konstruktér však za několik měsíců podal výpověď, založil továrnu Ford Motor Company a vedení společnosti se ujal průmyslník Henry Leland. Firmu přejmenoval podle Antoina de la Mothe Cadillaca, který v roce 1701 založil město Detroit.

Už roku 1909 byla společnost začleněna do vznikajícího impéria General Motors, kteréCadillac V16 mělo po zbytek století nést pověst největšího výrobce automobilů na světě. Téhož roku byly dosavadní jednoválce nahrazeny čtyřválci a v roce 1912 se představily elektrické osvětlení a startér. O pět let později Henry Leland se svým bratrem Wilfredem podali výpověď a založili firmu Lincoln Motor Company, která je až do současnosti úhlavním konkurentem Cadillacu. Roku 1915 byl na trh uveden první osmiválcový model, vzhledem k příznivé ceně se ho do roku 1917 vyrobilo více než 60 000 exemplářů.

Cadillac Eldorado 1967Hned od počátku patřily vozy Cadillac mezi technicky mimořádně propracované, ale esteticky nijak vábivé automobily. Další zlepšení na sebe nedala dlouho čekat, zmíním jen dynamicky vyvážený klikový hřídel (1924) a synchronizovanou převodovku (1929). V lednu 1930 byl představen skutečný technický skvost: sériový vidlicový šestnáctiválec s objemem 7,4 l, vačkovými hřídeli v hlavách válců a ventily Cadillac 1908ovládanými tichými hydraulickými zdvihátky. V základním naladění dosahoval výkonu 185 koní a kolem tří tun těžký vůz s ním dosahoval rychlosti až 160 km/h. Třístupňová převodovka s manuálním řazením měla všechny převody synchronizovány, bubnové brzdy na všech kolech byly vybaveny podtlakovým posilovačem, některé vozy měly před chladičem pomocné reflektory mechanicky spojené s řízením, které se natáčely do zatáček. Do konce třicátých let bylo vyrobeno jen okolo čtyř tisíc těchto velmi drahých automobilů.

Cadillac 1948V letech 1931 až 1937 vyráběl Cadillac také motory dvanáctiválcové, ale od čtyřicátých let měly hlavní slovo kompaktní osmiválce. V roce 1948 dokončil Harley Earl vzhledovou proměnu všech vozů koncernu a Cadillac jako vrchol nabídky dostal malá křidélka na hřbetech zadních blatníků. Inspirována byla stíhacím letadlem P-38 Lightning, jejich rozměry narůstaly a v roce 1959 dosáhly svého vrcholu. Designéři GM si extrémnost svého výtvoru uvědomili a počínaje následujícím rokem jejich historii rázně ukončili.

Roku 1949 debutoval Cadillac s novým krátkozdvihovým osmiválcem s objemem 5,4 l, v následujícím roce byly všechny vozy řad 60 Special a 62 vybaveny třístupňovou automatickou převodovkou Cadillac Eldorado BroughamHydramatic, dosud dodávanou pouze na přání. Mezi prvky příplatkové výbavy přibyla už v roce 1953 klimatizace, roku 1957 byl uveden superluxusní sedan Eldorado Brougham. Byl vybaven vším, co doba jeho vzniku nabízela, zdůraznit lze například vzduchové pérování či střechu z nerezu. Vyrobilo se ho necelých tisíc exemplářů.

Cadillac Seville DieselKoncem šedesátých let přichází doba hranatých tvarů a v roce 1967 přijíždí velké kupé Eldorado s mohutným osmiválcem 8,2 l a pohonem předních kol. Na energetickou krizi poloviny sedmdesátých let a sílící import japonských a evropských vozů odpověděl Cadillac představením kompaktnějšího modelu Seville. Stalo Cadillac DTS 2007se něco neuvěřitelného: v roce 1980 byl do tohoto vozu sériově instalován vznětový osmiválec s objemem 5,7 l, zatímco zážehová jednotka stejného objemu se dodávala jen za příplatek!

Od roku 1984 jsou všechny vozy Cadillac vybaveny výhradně pohonem předních kol, tedy kromě luxusního SUV Escalade a jeho variant. Současná modelová nabídka je mimořádně pestrá, najdete v ní vozy střední třídy, mohutné off-roady i dva kabriolety.

 

Výběr dle kategorie


Nápověda k search +

- napište požadované klíčové slovo (neklikejte, nemačkejte Enter)
- napište minimálně 3 písmena
- výsledky hledání můžete více omezit použitím více klíčových slov (např. vana mondeo)
- používejte jednotlivá klíčová (např. filtr green punto)
- hledání nerozlišuje diakritiku
- hledá v názvu kategorie, názvu produktu a kódu zboží
- najetím myši na text se zobrazí obrázek, popis a cena zboží
- kliknutím na odkaz zobrazit na pravé straně se zobrazí všechny nalezené položky
- kliknutím na odkaz načíst další se načte více nalezených položek